Divlje šparoge su jedna od nutritivno najuravnoteženijih vrsta povrća. One su niskokalorične, bogate vitaminima, mineralima i vlaknima što ih čini idealnom namirnicom za sve koji žele zdravo jesti i pritom održavati vitku liniju.
Hrana i lijek
Divlja šparoga ima malu energetsku vrijednost odnosno 100 grama iznosi samo 35 kalorija jer je siromašna bjelančevinama, ugljikohidratima i mastima. Hranljiva vrijednost šparoge nalazi se u sadržaju mineralnih sastojaka i vitamina. Poznato je da šparoga u svom sastavu ima oko 93% vode, a osim vitaminima i mineralima u kome prednjače kalij i kalcij, bogate su još mnogim vrijednim tvarima. Od vitamina odličan su izvor tzv. "vitamina dobrog raspoloženja" odnosno vitamina B6, cinka te vrlo dobar izvor vlakana, proteina, vitamina A, C i E, tiamina, riboflavina, rutina, nijacina, folične kiseline, željeza, fosfora, kalija, bakra, mangana i selena. Aminokiselina asparagin dobila je ime po šparogama jer je divlja šparoga bogata tim sastojkom.
Divlja šparoga se može jesti kuhana i pirjana, a pogodne su i za zamarzavanje kao i konzerviranje. Od njih možemo pripremati npr. juhu, salatu i varivo.Bez obzira za što se odlučili uživati ćete u njihovom okusu. Vjerujem da znate kako se priprema šparoga, ali možemo još jednom navesti. Šparogu se pokida na komadiće i to isključivo rukom do tvrđeg donjeg dijela, dok se gornji dio prokuha samo na par minuta. Donji dio koji je tvrđi stavi se u hladnu vodu te se prokuhava do vrenja i tada se nastavi kuhati još 20 min. Od tako pripremljenih dijelova divlje šparoge, vodu možemo koristiti kao temeljac ili je jednostavno popiti, ali morate paziti ona je vrlo gorkog okusa. Od prokuhanih donjih dijelova šparoge napravi se fina juha.
Divlja šparoga nije priznata kao ljekovita biljka međutim kroz povijest ju je proslavila njena lijekovitost tako su u Kini smatrali da liječi suhi kašalj, čireve i otekline, u Francuskoj smatraju da je odlično diuretičko sredstvo, a stari Rimljani koji su bili poznati po svojim orgijama, divlju šparogu su hvalili kao moćni afrodizijak te su je posebno dopremali iz naših krajeva i iz Primorskog u Sloveniji. Iako lijekovitost šparoge nije službeno priznata, ona je neupitna. Stoga vas pozivam da krenete u branje šparoga ili ako tome niste vični kupite ih na tržnici.
O ljekovitosti šparoge pisati ću još na blogu, a znam da nestrpljivo čekate i koji recept od mene pa krenimo.