utorak, 21. travnja 2015.

Recepti s divljim šparogama


Fritaja od divljih šparoga
je najpoznatije, ali ujedno mnogima najbolje jelo s divljim šparogama, a i sama priprema je veoma jednostavna:
Potrebno vam je za 4 osobe oko pola kilograma šparoga, 8jaja, ulja, soli i papra po želji. Šparoge razlomite, operite, stavite ih na ulje i laganu vatru te ih lagano prokuhajte na dvije žlice vode, zatim dodajte razmućena jaja, pričekati da se jelo skruti i toplo poslužiti.

Divlje šparoge s ječmom
Za divlje šparoge s ječmom vam je potrebno:
5 žlica mas.ulja
1 češanj češnjaka
1 luk
500 Gr. očišćenih šparoga
Ječma po izboru i guštu (1 veća šalica )
bosiljak
Peršin
Sol i papar po izboru
Temeljac od prokuhanih tvrdih dijelova šparoga

Priprema: luk i češnjak dinstajte, dodajte šparoge i pirjajte dok ne omekšaju. Nakon toga dodajte ječam koji ste prije prokuhali, dodajte bosiljak i zalijte temeljcem. Dvadesetak minuta kuhajte na laganoj vatri. Kada je skuhano pospite peršinom i ostavite 5min da počiva pokriveno poklopcem. Prije posluživanja pospite blagim sirom ne nikako parmezanom.
Ječam s divljim šparogama

subota, 18. travnja 2015.

Namaz s divljom šparogom

Za namaz s divljom šparogom vam je potrebno:

  • 1/2 kg svježeg sira
  • 1/2 kg divljih šparoga prokuhanih i izmiksanih
  • 1 kiselo vrhnje po želji
  • Soli po želji
  • Žlica sezama za posipati po vrhu

Pomiješati sve sastojke,posipati sezam na kraju i pustiti da odleži par sati u frižideru... jednostavno zar ne...

U ovom receptu pustite mašti na volju pa umjesto sezama npr.upotrijebite sjemenke lana ali pazite u jelima s divljom šparogom njen karakteristični okus mora biti dominantan.


Koje ljekovito bilje i začini upotpunjuju   jela od divlje šparoge a koje nikako ne upotrijebiti  čitajte sledeći put...

Lijekovitost divlje šparoge

U prijašnjim postovima napomenula sama da ljekovitost divlje šparoge nije službeno priznata ali je nesumnjiva. Divlja šparoga pomaže pri sprečavanju bolesti srca i krvnih žila, smanjuje kolesterol i visoki krvni tlak, jača krvne žile, pomaže kod kroničnog umora, jača kosti, štiti od alergije, štiti od astme, prevencija protiv moždanog udara, liječenje probavnih tegoba, smanjuje rizik od raka crijeva, smanjuje rizik od dijabetesa te možda najvažnije veoma je moćan diuretik jer pomaže u oslobađanju organizma od mokraćne kiseline, rastvara bubrežne kamence i pomaže kod gihta.

Popis ljekovitosti divlje šparoge je impresivan ali moram dodati da voda u kojoj su se kuhale šparoge pita tijekom dana nekoliko puta po 1 dcl čisti pluća pogotovo kod osoba koje puše, također postoje naznake da sprječava nastanak tumorskih stanica u pojedinim vrstama raka. Naravno s ničim u životu ne treba pretjerivati pa tako ni s divljom šparogom te je preporučljivo ne konzumirati je dva sata prije spavanja a koristite li je češće nemojte se iznenaditi kada vaša mokraća poprimi karakterističan neugodan miris. To vas ne treba zabrinjavati jer upravo to je dokaz da šparoga potiče izlučivanje otvrovnih tvari iz organizma.

Tko ne smije konzumirati šparogu ili ograničiti njeno konzumiranje, osobe koje pate od akutne upale zglobova i mokraćnih puteva.

Napomena: nikako nemojte rezati šparogu nožem već ju kidajte rukama.

ponedjeljak, 13. travnja 2015.

Rolada od divljih šparoga

Za roladu od divljih šparoga, potrebno je:

  • 5 jaja
  • 2 žlice gustina
  • 2 žlice glatkog brašna
  • Prašak za pecivo
  • Sol po želji
  • 1/2 kg kuhanih izmiksanih šparoga

Šparoge, sol brašno s praškom za pecivo te na kraju bjelanjke.
Peći vrlo kratko na 200 stupnjeva Celzijevih, zarolati te ohladiti.

Za nadjev nam je potrebno:
  • 1/2 kg svježeg sira
  • 2 dcl kiselog vrhnja
  • Po želji: šunke, paprike, rajčice, krastavaca

Roladu namazati svježim sirom, staviti šunku pa još malo sira te povrće po želji, tako pripremljenu roladu držati 24 sata u hladnjaku.



subota, 11. travnja 2015.

Korijen šparoge

Upoznala sam vas s nadzemnim dijelom divlje šparoge i s njenim izgledom, a sada vam želim nešto više reći o korijenu divlje šparoge koji se još zove risom.

Risom se nalazi nekoliko centimetar ispod površine stabljike i vodoravno širi svoje ogranke koji su puni vode i sitnih dlačica iz kojih izraste nova biljčica - šparoga. Vjerujem da ste opazili u branju šparoga, šparoge koje nemaju odmah kraj sebe matičnu biljku. Navedeno omogućuju sitne nakupine i dlačice na njenom korijenu da kada naiđu na plodnu zemlju izraste nova šparoga, a kasnije vegetacijom i nova šparožina. Zbog ovogodišnje klime s puno padalina i s gotovo idealnom temperaturom, ta pojava je česta i zato se nemojte čuditi ako ugledate šparogu u busenu trave ili kraj kakve stijene.

Risom divlje šparoge